Недостигът на светлина увеличава риска от сърдечни заболявания
24 март 2008, здраве.bg
Късите дни и недостигът на светлина през зимата увеличават риска от сърдечно-съдови заболявания, смятат финландски учени от Националния институт по здравеопазването, цитирани от Ройтерс.
В новото си изследване, в което са обобщени данни за повече от 8 хиляди души, те са открили връзка между сезонните колебания на теглото на човека и разстройствата в системата на обмяната на веществата.
Голям риск за здравето създават и депресиите, в които хората изпадат най-често през есенно-зимния сезон, твърдят учените. В състояние на депресия т.нар. метаболитен синдром, който предизвиква разстройства в обмяната на веществата, повишено кръвно налагане и повишено ниво на захарта в кръвта, се развива 2 пъти по-бързо, отколкото при жизнерадостните хора със силен дух.
Известно е, че слънчевата светлина е първичният косвен източник на енергия не само за човека, но и за повечето живи организми, защото от количеството енергия в тялото зависи обмяната на веществата.
Финландските учени са убедени, че метаболитният синдром може да се предотврати с помощта на изкуственото осветление, което да осигури необходимото количество светлина независимо от това дали е ден или нощ: “Допълнителните източници на светлина са добра профилактика на метаболитните разстройства. Проблемите, породени от недостига на светлина, могат да бъдат предотвратени доста ефективно. Рецептите са две: допълнителни източници на светлина и добро настроение”.