Заразна ли е атеросклерозата
Съвременната медицина познава само 0,4% от микробите, срещани на Земята.
здраве.bg
През последните 40-50 години човечеството е подложено на активната атака на неизвестни досега бактерии, вируси и други микроорганизми – причинители на СПИН, вирусен хепатит, птичи грип и т.н. През същия период са открити повече от 50 нови инфекциозни агенти.
Някои инфекции, които навремето са се смятали за победени, днес се опитват да си възвърнат позициите - лекарите отново се сблъскват с тиф, холера, туберкулоза, кожни форми на сибирската язва. При това някои инфекциозни агенти се видоизменят (например туберкулозната бактерия на Кох), а това изисква създаването на нови лекарства за борба със “старите” заболявания.
С внедряването на новите диагностични технологии се оказа, че отдавна известните заболявания, лекувани от терапевти, невропатолози, психиатри и ендокринолози, изведнъж се оказаха свързани с инфекциозните възбудители.
В частност това се отнася и до атеросклерозата, която, поне според досегашното схващане на специалистите, е напълно “незаразно” заболяване.
Днес вече широко се обсъжда проблемът за влиянието на бактериите върху появата и на това заболяване. Много изследвания показват, че в некротизираните участъци на миокарда, в аортата и другите съдове са открити бактерии на хладимия пулмонис.
Така оказва се трябва да се лекуваме не от липидите, а от инфекцията - ескимосите например имат 10 пъти повече липиди в сравнение с европейците, но не страдат от
атеросклероза.
Профилактиката на инфекциозните заболявания може да осигури и профилактиката на рака в поне 15% от случаите, твърди друго изследване. Например на вирусния хепатит В, който често води до рак на черния дроб или предпазването от папиломавирусната инфекция, способстваща за появата на рак на матката и т.н.
Бактерията Хеликобактер пилори, отговорна за възникването на язва на стомаха, според съвременната медицина, може да стане причина и за развитието на рак на стомаха.
Развитието на технологиите трябва да се свързва...