Защо вярваме в Бога?
Отговорът ще струва 2 милиона паунда.
17 март 2008, здраве.bg
Изследователи от Оксфордския университет са готвят да похарчат 1,9 милиона фунта стерлинги в рамките на 3 години, за да получат отговор на въпроса: “Защо хората вярват в Бога”?
Тяхната цел е не да отговарят на въпроса за това съществували Бог наистина, а ще събират доказателства за две хипотези: за това, че вярата в бога е дала на човека преимущества в хода на еволюцията и за това, че вярата е възникнала като странична проява на другите особености на човека – например колективизма.
Когнитивната наука, изучаваща мисленето и съзнанието, съчетава в себе си такива дисциплини като еволюционната биология, невробиологията, лингвистиката, кибернетиката и разглежда с тяхна помощ човешкото поведение.
Психологът Джъстин Барет сравнява вярващите с 3-годишни деца, които смятат, че “другите хора знаят практически всичко”. Според него, присъщата на децата вяра във всезнанието на обкръжаващите ги намалява с порастването благодарение на придобивания опит. Но това отношение, необходимо за социализацията на човека и продуктивното взаимодействие с другите хора, се съхранява в онова, което можеда обясни и вярата в Бога.
Изследователите ще се опитат да изяснят дали религиозните конфликти са предизвикани от човешката природа и дали вярата в задгробния живот е резултат от обучението или те е присъщи на хората заради т.нар. еволюционните особености.
Новите изследвания ще търсят и отговор на въпроса за съществуването на вероятна връзка между религията и процеса на естествения подбор, позволил на човека на оцелее.
“Религията може да се окаже и страничен продукт на еволюцията”, твърди проф. Роджър Триг, старши изследовател в университета, цитиран от Би Би Си “религията продължава да играе важна роля в обществения живот, а споровете за произхода й и за това, как тя е свързана с човешкото съзнание, се увеличават. Но това изследване няма да доказва или опровергава каквито и да е религиозни аспекти”.