Настинките не намаляват с наближаването на пролетта
Температурите малко над нулата са идеално условие за развитие на повечето вируси.
здраве.bg
През пролетта настинките не са по-редки отколкото през зимата – поне това показва статистиката. Мнозина смятат, че причината за това са пролетната умора, недостигът на слънце и витамини. Но има друга по-съществена причина - през пролетта вирусите са много по-активни. И, за да се преборим успешно с тях, трябва да променим методите си на защита.
Температурата на въздуха от -3 до +5 градуса и повишената влажност, типични за пролетните месеци, са идеални условия за респираторните вируси. Единствено риновирусите (тези, които основно предизвикват хремата) не се чувстват комфортно. Въпреки това дори и те са способни да живеят до 3 часа върху ръцете ни и различни предмети.
И все пак това е далеч по-малко от виталния период на аденовирусите например - при +4 градуса са активни до 70 дни!
Активността на вирусите на
грипа и
настинката зависи не само от температурата, но и от влажността. Установено е, че при стайна температура вирусът на
грипа се разпространява най-бързо, когато влажността е относително ниска (20-35%) или относително висока (над 85%). При 50% влажност тази активността на вируса намалява.
Тези факти потвърждават всеизвестните препоръки за
- често проветряване на помещенията,
- поставяне на овлажнители на въздуха и
- по-често излизане на чист въздух.
Всичко обаче се променя при температура на въздуха +5 градуса. Вирусът става активен при висока влажност – т.е. при топло и влажно пролетно време. Ето на какво се дължи и силната вълна на мартенския “пролетен” грип.
Пролетна защита
Имунитетът към края на зимата като правило намалява, а това означава, че в отговор на проникването на вируса се произвежда по-малко защитна белтъчина – интерферон. Следователно тялото спешно се нуждае от противовирусни средства:
- средства, стимулиращи производството в организма на собствен интерферон;
- мехлем за нос с интерферон и оксолинов мехлем, които разрушават вируса, попаднал върху лигавицата на носа (те трябва да се поставят на всеки 2 часа);
-...