Вареното може да е по-полезно от суровото
Доматите съдържат най-много ликопен, но той се усвоява по-успешно след термична обработка.
dieti.info
четете още в dieti.info
... става по-висока и най-важното съдържанието на глюкозинолати се увеличава с 30%. А при варене и пържене те се намаляват с 84%. За глюкозинолатите има някои изследвания, които показват, че те притежават противораков ефект.
Тези вещества, които ни предпазват от развитието на злокачествени образувания се съдържат във всички видове зеле - бяло, карфиол и т.н., но за да ни предпазват по-успешно, те трябва да се готвят на пара. Вареното и приготвено във фурна зеле също е полезно, но съдържа по-малко глюкозинолати.
За
тиквичките най-полезните методи са варенето или приготвянето на пара или във фурна. Температурата на нагряване на зеленчуците, когато те се приготвят на пара, не е толкова висока колкото при пърженето и затова разрушителният ефект на температурата не е толкова силен.
Топлината не е толкова опасна за витамините. Суровите зеленчуци не ни дават всички витамини – значителна част от тях преминава транзитно през храносмилателният тракт. Това се дължи на факта, че те са плътно “притиснати” в матрица от целулоза. По време на готвенето матрицата се разрушава и витамините се разпространяват по-лесно.
Ликопенът също е силен антиоксидант, за който според досегашните изследвания се смята, че е особено полезен за мъжете. Това вещество с червен цвят (съдържа се най-много в
доматите) повишава качеството на спермата и възпрепятства развитието на рак на простатата. Ликопенът е полезен и за жените – той предпазва от развитието на злокачествени образувания в гърдата и матката. В суровите домати ликопенът се усвоява по-лошо заради наличието на т.нар. силна матрица.
Разрушаването й при умерена термична обработка многократно засилва защитното му действие. Приготвени във фурна (или на пара) или пък превърнати в пюре и доматен сок, доматите осигуряват много по-активен ликопен.(а)