Болното гърло може да даде начало на сериозни заболявания
здраве.bg
... започва внезапно. Рязко се повишава температурата на тялото, появява се главоболие, болка при преглъщане, лимфните възли се увеличават и стават болезнени.
Катаралната ангина протича доста леко, за разлика от лакунарната и фоликуларната ангина, при които към високата температура се прибавят усещане за отпадналост и ставни болки.
Ангината не търпи самолечение - тя може да способства за развитието на такива опасни заболявания като ревматизъм, холецистит, нефрит, отит.
Обикновено за лечението на заболяването се използват сулфаниламидни препарати, добър ефект дава и изплакването на гърлото. В тежките случаи се назначават антибиотици.
Не се опитвайте да изкарате ангината на крак! За да избегнете усложненията, трябва да спазвате строг режим през първите дни от заболяването и да избягвате твърде горещата и пикантна храна.
Ангината е заразна. Ако в дома ви има болен, той трябва да се храни с отделни съдове, а помещението, в което той се намира, трябва да се проветрява често и да се прави влажно почистване.
Ларингит
Това е възпаление на лигавицата на гърлото. Острият ларингит в повечето случаи възниква поради преохлаждане или пренапрежение на гласа, но той може да бъде и спътник на
грипа или ОРВИ.
При ларингит гласът става хрипкав и груб, а понякога съвсем изчезва. Към тази симптоми се добавят дращене и болка в гърлото, а след няколко дни се появява кашлица, първоначално суха, а след това с храчки. Ларингитът може да бъде съпроводен с главоболие и слабо повишаване на температурата.
През първите 5-7 дни от заболяването болният трябва да се старае да говори колкото се може по-малко и да не яде пикантна храна. Положителен ефект има изплакването на гърлото с билкови отвари и инхалациите, сгряващият компрес на шията и топлите (не горещи!) напитки.
Установено е, че мъжете боледуват от настинка доста по-тежко в сравнение с жените. Според статистиката, те се нуждаят от повече време, за да се справят с простудата...