zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

7 формули на движението



7 формули на движението

© sxc.hu

или защо движението е в основата на процеси, за които мнозина от нас дори не подозират.

здраве.bg

... в открита рана. Кръвта възприема холестеролната плака също като чуждо тяло, сгъстява се и образува тромб направо в съда. А това може да доведе до инфаркт, инсулт и др.

Отказването от холестерола в храната няма да спаси положението, защото без него организмът не може да произвежда някои хормони в това число и половите.

Така че движението е профилактика на атеросклерозата. Американската асоциация на медиците, занимаващи се с борба с атеросклерозата, препоръчва доста сериозни натоварвания: 5-6 път седмично фитнес упражнения с продължителност 30-40 минути с пулс не по-малко от 100 удара. Можете и да вървите, но с бодра стъпка – 1 км за 8-9 минути.

4. Движението на краката = люлеене на мозъка

В човешкия мозък има т.нар. център на ретикулярна информация, който няма определена функция и поддържа нивото на активност на централната нервна система. Експериментите с животни показват, че когато ретикулярната информация е изключена, животното заспива и е невъзможно да го събудим.

Тази система работи за сметка на нашите усещания и впечатления – когато виждаме, чуваме, докосваме нещо... При неподвижен начин на живот централната нервна система се нуждае от активиране.
Оказва се, че ако се движим малко, ние не можем да мислим както трябва.

5. Работим с ръцете = спасяваме се от диабет

Захарният диабет е все по-широко разпространено заболяване. При диабет от 1 тип в организма няма инсулин, а при диабет от 2 тип – инсулин в кръвта има, но рецепторите на клетките не го възприемат. В резултат на това глюкозата не може де се придвижи от кръвта в мускулната и мастната тъкан и след ядене буквално се превръща в лепкав сироп.

Диабетът от 2 тип се лекува успешно с мускулно натоварване, съчетано с диета, тъй като постоянните тренировки способстват за повишаването на чувствителността на рецепторите към инсулина.

6. Бягаме = “възпитаваме” хормоните

Редовното и интензивно натоварване оказва влияние и на жлезите с вътрешна секреция.
Първоначално...

 
 
Още по темите:
любопитно    превенция    
 
more news
rss
 
Някои “азбучни истини” за здравето са напълно погрешни!
Не всичко, което сме чували, че е полезно, всъщност е такова...
3 естествени начина да свалите кръвното
Не посягайте веднага към лекарствата, съветват специалисти.
6 неочаквано полезни навика
Казвали ли сте си “От утре ставам нов човек!”... , но после нещо не се е получавало...
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.