Апендиксът - нужен, но и потенциално опасен
здраве.bg
Преди се смяташе, че апендиксът е напълно безполезен орган, който носи само неприятности. С времето бе научно доказано, че природата е създала апендикса с определена функция и той играе важна роля в дейността на имунната система на организма. Оказва се, че нашето здраве до голяма степен зависи от тази тясна “тръбичка” с дължина около 6 см.
Нещо повече - много хора са се сблъсквали с проблеми, свързани с нарушения в работата на апендикса и често това е завършвало с оперативна намеса.
Апендиксът е главният източник на полезни бактерии в организма, показват последните изследвания за него. Той е разположен близо до органите на храносмилателната система и се грижи за нейното нормално функциониране. Но в резултат на заболявания, например холера или дизентерия, които убиват полезните бактерии, апендиксът може да престане да се справя със своята функция, а именно да служи за бариера срещу различните възпаления.
Разбира се, чревната флора може да се възстанови и без участието на апендикса, но съвременните методи позволяват да се провеждат по-щадящи операции – с помощта на лапароскопия, които запазват този орган.
Внимание! Смъртността в резултат на възпаление на апендикса (апендицит) е много висока дори в развитите страни и затова при появата на симптомите на т.нар. “остър корем” незабавно потърсете лекарска помощ.(а)
четете още:
Излишен ли е наистина апендиксът?