Пробиотиците са по-важни за здравето, отколкото се смята
здраве.bg
... заболявания,
• рак на различните отдели на храносмилателната система,
• диабет.
Бактериите влияят дори върху ефекта на приеманите лекарства, а бифидобактериите съставят 80-90% от чревната флора на кърмачетата.
Пробиотиците са живите култура на непатогенните бактерии. Главно това са лактобактерии (наричани още киселомлечни) и бифидобактерии. Последните влизат в състава на лекарствените препарати, предписвани от лекарите при дисбактериоза, а лактобактериите могат да се открият във всеки йогурт, който не е с изтекъл срок на годност.
Въпреки разпространеното схващане,
лактобактериите не се заселват в червата за продължително време. Те оказват положително действие на микрофлората на червата, но само за сметка на изместването на патогенните клостридии, стафилококи и т.н.
Специалисти от швейцарския център към концерна “Нестле” твърдят, че пробиотиците оказват на човешкия организъм много по-голямо влияние, отколкото се смята сега, защото на практика те са средства, възстановяващи микробиоценозата.
Според определението на Световната здравна организация, пробиотиците са тези живи микроорганизми, които, прилагани в адекватни количества, оказват оздравителен ефект на организма.
Лактобактериите не се задържат дълго време в организма и не изтласкват бифидобактериите. Те променят метаболизма на последните на генетично ниво, като освен това променят нивото на липопротеините, влияят на обмяната на аминокиселините и жлъчните киселини в организма, регулират активността на черния дроб.
Според специалистите, през близките години с помощта на пробиотиците ще може да се оказва влияние не само на вкусовите пристрастия, но и на обмяната на веществата. За тази цел обаче трябва далеч повече да бъдат изучени “изходните данни” – генома на всеки пациент и неговата микрофлора, обобщава в своя статия ВВС.
любопитно:
-
Какво показва един сравнителен тест на български кисели млека