Солариумът – алтернатива на слънцето през зимата
здраве.bg
Летният загар отдавна е изчезнал и през зимата любителите на бронзовия тен нямат друга възможност освен посещението на солариум.
Ултравиолетовите лъчи стимулират производството на ендорфини – “хормоните на удоволствието”. Затова и слънчевите лъчи са най-доброто средство за лечението на сезонната депресия.
UVA-лъчите гарантират бързия загар, а UVB – неговата трайност. Мургавите хора е най-добре да използват лампи с голям процент UVB-лъчи, а белите - да предпочитат UVA. В солариумите количеството на лъчите е дозирано, като не се използват опасните за здравето UVС лъчи.
С помощта на хелиотерапията може да се пребори натрупаната умора, да се повиши тонуса и настроението.
Лечението със слънчева светлина помага особено при:
- заболявания на сърдечно-съдовата система;
- недостатъчно мозъчно кръвообращение;
- болести на опорно-двигателния апарат;
- бронхит, хрема и други проблеми, свързани с органите на дишането;
-
псориазис и
акне.
В солариумите може да се стои, седи или лежи, а в последно време се появиха нови видове, които предлагат и промяна в положението на тялото.
Смята се, че
вертикалният солариум е по-хигиеничен, тъй като в него човек не са докосва до повърхността на кабинката, а полученият загар е много равномерен. Нивото на излъчване във вертикалните модели е мощно – достатъчно е да прекарате в тях само 10 минути.
В
хоризонталния солариум можете да се разположите удобно - както на плажа. Но първо се убедете, че е добре дезинфекциран. Съвременните модели на хоризонтални солариуми имат анатомична повърхност, повтаряща контурите на тялото и тази конструкция позволява постигането на еднакъв хомогенен загар.
Турбосолариумите предлагат по-голям комфорт – по време на целия сеанс тялото се радва и на приятен полъх. В някои апарати слънчевите бани дори се съчетават с ароматерапия.
Ако не искате...