13 здравословни навика за всеки ден
здраве.bg
... на някакъв проблем има и положително влияние върху емоционалното ви състояние – дори никой да не може да ви помогне, споделените трудности изглеждат по-лесно преодолими, а и помощта от околните може да бъде чисто емоционална.
Според психолозите хората, които поддържат повече социални контакти, по-лесно се самоопределят – по-добре откриват силните и слабите си страни, преодоляват по-успешно кризите, по-лесно се преборват с депресивните състояния и по-рядко се чувстват потиснати. Някои проучвания показват, че липсата на достатъчно социални контакти намаляват количеството серотонин в тялото, а той има доказана роля за мисловната дейност и за доброто настроение.
5. Движете се повече
Безспорно е доказано, че физическата активност има здравословен ефект. Според повечето анкети обаче около 60% от хората не се движат достатъчно.
Ако причината и с вас да е така, ето ви няколко мотивиращи причини да промените положението. Движението:
• намалява риска от наднормено тегло;
• запазва здравето на костите, ставите и мускулите;
• намалява шанса от поява на високо кръвно налягане и диабет;
• подобрява настроението.
Физически активните хора живеят по-дълго и страдат от по-малко хронични заболявания, сочат резултатите от много изследвания.
Освен дългосрочните ползи, достатъчното движение има и краткосрочен ефект – подобрява мисленето и настроението, намалява влиянието на стреса и зарежда тялото с енергия.
Най-честото оправдание за недостига на физическа активност е наличието на умора или липсата на време. Ако се замислим, това е доста абсурдно – именно движението зарежда с енергия и прави човек работоспособен по-дълго време.
6. Поддържайте добра зъбна хигиена
Доказано е, че редовното почистване на зъбите и устата като цяло, включително с “екстри” като конци за зъби, удължава живота с до 6 години. Според някои стоматолози, почистването между зъбите с конци е важно за здравето, колкото и физическата активност и спирането на цигарите.
Дори на...