Зимните спортове – как да се предпазим от контузии
8 съвета, които може да са ви от полза.
здраве.bg
С началото на зимните месеци и падането на първия сняг, много от нас вземат ските, кънките или сноуборда и отиват по пистите и пързалките. Как обаче да се опазим от травми и да извлечем само най-доброто за нашето здраве от зимните спротове? Предлагаме ви няколко съвета, които е добре да следвате:
1. Каските не са само за велосипедистите. Специалистите ги препоръчват за всеки, който излиза по пистите и най-вече за децата под 12 години. Според статистиката най-голямото количество травми сред подрастващите се дължат именно на липсата на предпазна каска.
2. Обличайте се подходящо. Не е добра идея да облечете само една фланелка, а отгоре – екипа. Сложете няколко ката дрехи. Така ще можете едновременно да реагирате на промени в температурата, а и да се предпазите от прегряване (хипертермия) и доста натъртвания и порязвания, към които изстиналата кожа е особено податлива. Главата и най-вече лицето са най-изложени на външните влияния – затова винаги носете
шапка (ако все пак не сте последвали първия ни съвет) и очила.
3. Винаги търсете компания на познати и приятели. Ако наблизо има повече хора, които са ви близки, не само ще намалите риска от травми, но ако товя все пак се случи, по-бързо ще се намери кой да ви окаже помощ, а това съвсем не е без значение.
4. Не си играйте върху леда. Паданията са най-честата причина за травми. Ако пистата за ски на места е заледена, избягвайте ги, а ако това е невъзможно, най-добре се откажете да се спускате по нея.
5. Избирайте места, където има достатъчно пространство и за вас. Препълнената пързалка или писта са твърде опасни, а и едва ли ще изпитате някакво удоволствие в сблъсканицата.
6. Светлината трябва да е задължително достатъчна. Недостигът на осветление скрива някои от опасните места и с това увеличава риска от травми.
7. Сигурността е приоритет и тя зависи от всеки от нас. Същото е като при движението...