Сърдечно-съдовите заболявания се срещат при жените над 50 г. 2 пъти по-често отколкото при мъжете
10 декември 2007, здраве.bg
В повечето развити страни сърдечно-съдовите заболявания са основната причина за заболеваемостта и смъртността на жените над 50-годишна възраст. Епидемиологията, симптомите и прогресът на заболяванията безспорно се различават при двата пола.
При жените сърдечно-съдовата патология възниква приблизително с 10 години по-късно, отколкото при мъжете и е типична за периода на менопауза.
Рисковите фактори също оказват различно влияние при определянето на риска от сърдечно-съдови заболявания в зависимост от пола. При мъжете особено важна роля играе холестеролът, а при жените – високото кръвно, захарният диабет и тяхното съчетаване.
Менопаузата е важен рисков фактор поради негативното влияние на изключените функции на яйчниците върху сърдечно-съдовата система.
Стенокардията, която най-често дебютира като исхемична болест на сърцето, протича при жените без усложнения, докато при мъжете се наблюдава тенденцията за прогресиране на заболяването и поява на остър коронарен синдром.
И клиничните признаци за острите исхемични синдроми се различават при двата пола. Често тяхната атипичната картина при жените способства за недооценяването на значимостта им.
Особено важно за жените е контролирането на кръвното налягане и въглехидратния обмен.
Ако заместителната хормонална терапия се назначи навреме и тя действително е правилно подбрана в зависимост от индивидуалните особености на всяка жена, броят на сърдечно-съдовите заболявания може значително да се намали.(а)