За да укрепим имунитета си през зимата
Въпреки някои противоречиви мнения, ваксините все пак са предпочитано средство.
здраве.bg
... и мед - за нормалното производство на кръв, магнезий и калций – за предаването на нервните импулси. Цинкът и селенът са мощни антиоксиданти, т.е. вещества, които възпрепятстват вредното действие в организма на неблагоприятните фактори, в това число на различните вредни микроорганизми.
Многобройните комплекси от
минералите и минерали могат да помогнат за възстановяването на техния евентуален недостиг в организма през зимата. Най-популярни са многокомпонентните мултивитаминни комплекси, но според някои специалисти този “коктейл” не се усвоява ефективно, защото някои от многото елементи взаимно блокират своето действие. Затова някои предпочитат таблетките с “по-бедно” съдържание, и дори такива, които се приемат последователно и по този начин не си “вредят” едни на други.
Не забравяйте и за адаптогените - балсамите и сиропите, съдържащи
шипка, китайски лимон, каркаде и много други лечебни растения, които могат да се намерят във всяка аптека.
Не пренебрегвайте ваксините
Отношението към ваксините като цяло е различно. По своята същност те са имунни препарати, а самото ваксиниране представлява т.нар. имунна корекция. В повечето случаи ваксинирането не предизвиква никакви проблеми и способства за доброто здраве. Ако става дума за простудни заболявания, съществуват само ваксини против грип.
Витамините, адаптогените, закаляващите и другите полезни процедури безусловно укрепват здравето, но когато имунната система не може да се справи с някакъв сериозен проблем, те не са достатъчни. За да не навредите на организма си и да постигнете добри резултати с подбора на подходящите имунни препарати, добре е да се консултирате със специалист.
За намаляването на имунитета и необходимостта от
консултация с имунолог свидетелства статистиката – според нея повече от 4 пъти годишно (за възрастните и децата над 5 години) и повече от 6 пъти (за малките деца) е заболеваемостта...