Човешкият мозък работи подобно на спортен отбор
21 ноември 2007, здраве.bg
Американски учени разработиха нов модел на човешкия мозък, който дава отговор на един от главните въпроси на съвременната медицина: как работи нашия мозък при изпълняването на сложни познавателни операции: четене, решаване на задачи, пространствено ориентиране.
Някои учени са на мнение, че съществува еднозначно съотношение между задачите от високо ниво и определени области от мозъка. Например конкретна мозъчна област отговаря за задача, каквато е разпознаването на лицето.
Невробиологът Марсел Джаст (Marcel Just) от университета “Карнеги Мелън” (
Carnegie Mellon University) и Сашанк Варма (Sashank Varma), сътрудник в университета “Станфорд” (
Stanford University) са разработили система, която симулира на компютър начина на работа на мозъка, съобщава изданието
Science Daily.
Отличителна особеност на системата е, че тя може точно да предскаже измененията в мозъчната активност, станали в резултат на някои видове увреждания или заболявания.
Учените твърдят, че за разлика от досегашното схващане, мисленето е функция на цялата мрежа и резултат от съвместната работа на няколко области от мозъка, които постоянно се адаптират, изхождайки от поставените задачи, собствените ресурси и биологичните ограничения: “Частите от мозъка, които си сътрудничат са като членовете на един отбор, в който всеки играч може да бъде заменен с друг”.(а)