Когато решим да пропуснем лекаря
...или 15 правила за безопасно самолечение.
здраве.bg
В много ситуации, когато усетим, че нещо не е наред със здравето ни, ние предпочитаме да не се обадим на личния си лекар. Лекуваме се сами, понякога без да сме сигурни, че вземаме точните мерки. A самолечението може да бъде и опасно, и да навреди вместо да помогне...
1. Никога не давайте по своя преценка лекарства на деца до 12 години. Лечението на детския организъм се различава от това на възрастния. Затова - не предприемайте нищо да се консултирате с педиатъра или личния им лекар.
2. Самолечението и на най-обикновената
настинка може да навреди на бременните и кърмещите жени.
3. С напредване на възрастта дори проверените и вземани през годините лекарства могат да действат вече различно. Затова периодично посещавайте своя личен лекар – нека той прецени дали да продължи със същите медикаменти или да ги промени.
С възрастта процесите в организма променят своята скорост, а това означава, т.е. променя се и скоростта на химичните реакции. Появяват се хронични заболявания и постоянните лекарства, които се използват за тяхното лечение, могат да не са съвместими със самостоятелно назначените медикаменти. Такива неочаквани за неспециалиста взаимодействия са възможни и с най-широко разпространените лекарства без рецепта, включително и
аспирина.
4. Не давайте и не приемайте от съседи и познати съвети за приемането на едни или други лекарства. Това е твърде голяма отговорност!
5. Не се поддавайте на (само)внушение - в противен случай винаги ще си “откриете” някаква мнима болест.
6. Самолечението е допустимо само при леко неразположение, чиято причина ви е добре известна.
7. Ако имате някакво съмнение в правилността на диагнозата или обичайният проблем се проявява по друг по-особен начин, незабавно потърсете лекарска помощ.
8. Ако след 3 дни, въпреки предприетото от вас лечение, няма подобрение на състоянието и симптомите се задълбочават...