Борбата с инфекциите понякога ни прави по-уязвими!
Бактериите са най-многобройните живи организми на планетата. Не всички те са вредни за човека. (фото: dreamstime.com)
13 ноември 2007, здраве.bg
Прекомерната борба с инфекциите прави хората по-уязвими към такива болести като астмата, различните видове алергия и други, съобщава
Science Daily.
В нея проф. Джералд Калахан, имунолог в университета на Колорадо, който изучава от години бактериите и инфекциозните заболявания, твърди, че инфекциите са част от нормалния живот и на здравия организъм, защото изграждат ефективната имунна система, но задължително трябва да се прави разлика между добрите и лошите бактерии.
“Големите рекламни кампании на антибактериални препарати допринасят за по-лошото функциониране на имунната, храносмилателната и нервната система в човешкия организъм, защото не изясняват точната роля на тези препарати и как те следва да се използват”, добавя той.
“Микроорганизмите формират живота на всички живи същества и инфекциите регулират развитието на нашия свят. Повечето хора разбират, че инфекциите са в основата на много опасни болести като малария или проказа, но инфекциите могат да играят важна роля и при други болести (шизофрения и нервни разстройства)”.
Резултатите от цитирано изследване показват, че активната защита на детето от бактериални инфекции увеличава вероятността от бъдещо развитие на астма и алергия.
Бактериите имат свойството да стават устойчиви към
антибиотиците , които се използват за борба с тях.
“Бактериите в нашия свят са повече, отколкото всички други същества. Ние сме малцинство и трябва да открием начин да съществуваме именно като такива”, обобщава Калахан.(а)
НОВО: ГЛЕДАЙ ВИДЕО със ЗДРАВЕ.bg