Студеното време: как да се обличаме
здраве.bg
Когато навън температурите паднат и задуха студеният вятър, човек се нуждае не просто от дебели дрехи. За да запазим повече от телесната си топлина и да намалим изпотяването, добре е да спазваме няколко основни правила за това как да се обличаме през зимните месеци.
По-добре повече дрехи, а не една дебела
Това е универсално правило, но е особено полезно, ако навън е ветровито. По-добре облечете няколко фланелки под пуловера, отколкото една дебела дреха и връхната върху нея.
Най-общо човешкото тяло има нужда от три пласта дрехи – най-долната (която трябва да е от естествена материя, за да попива изпотяването), средната (чиято основна функция е да изолира тялото от външния въздух и горна (която да пази от студа и вятъра).
По този начин се постигат едновременно три неща: запазвате отделяната от тялото топлина, попивате потта, отделяна от тялото и избягвате изстудяването и треперенето.
Новите термални материи
Специалистите препоръчват да ги използвате, защото те са разработени с точно определена цел – да задържат телесната топлина “вътре” в облеклото.
Други материи пък са подходящи (също както и памучните) за най-долното облекло – те абсорбират отделяната пот (ако мислите, че в студеното време човек не се поти, това е напълно погрешно!) и поддържат тялото сухо. Така то много по-трудно изстива.
Горната дреха трябва да изолира от студа
Тя трябва буквално да е бариера за студа, вятъра и влагата от дъжда или снега. Вече има достатъчно такива облекла, произвеждани от материи, които едновременно не пропускат студа и влагата, а в същото време “дишат”.
Така трябва да се избират и останалите елементи от зимното облекло, които пазят най-лесно измръзващите части на тялото –
главата, краката и ръцете.
Ако ходите без
шапка, това означава, че ще губите 60% от телесната си топлина. Особено при вятър, а и при много ниски температури, жертвайте част от естетиката и сложете шапка, покриваща и ушите – те са особено чувствителен...