Недоспиването води до повишено кръвно
Хроничният недостиг на сън значително увеличава риска от хипертония поне при жените.
От значение е и часът на събуждане, показват резултатите от изследване.
здраве.bg
Жените, които спят по-малко от 5 часа в денонощието, имат повишен риск от развитие на хипертония. До този извод са стигнали британски учени от Университета на Уоруик, изследвали почти 6600 доброволци.
Оказва се, че жените, които спят по-малко от 5 часа страдат от повишено кръвно налягане 2 пъти по-често, отколкото тези, които спят по 7 или повече часове. При мъжете такава закономерност не се наблюдава.
Известно е, че високото кръвно - артериалната хипертония (т.е. артериално налягане по-високо от 130/ 90 мм рт. ст.) е един от основните рискови фактори за развитието на сърдечносъдови заболявания.
“Ние установихме, че недоспиването и още повече безсънието увеличава риска не само от хипертония, но и от инфаркт и инсулт”, подчертава ръководителят на изследването проф. Франческо Капучо. Той отбелязва, че в по-ранни изследвания недоспиването се сочи и като рисков фактор за развитието на затлъстяване и захарен диабет, съобщава списание
Hypertension.
Освен това важна роля играе не само продължителността на съня, но и времето на събуждане, твърдят японски учени. Според данните от изследвания, проведени от специалистите от няколко университета и болници в Киото, при т.нар. “хора-чучулиги” съществува повишен риск от хипертония и инфаркт.
Анализирайки данните на 3017 души между 23 и 90 г., учените твърдят, че хората, които стават от сън по-рано от 5 часа сутринта, страдат от хипертония 1,7 пъти по-често (и 2 пъти по-често от атеросклероза) в сравнение с тези, които стават с 2-3 часа по-късно.
“Нашите изследвания опровергават разпространеното мнение, че ранобудните се отличават с добро здраве”, съобщава ръководителят на изследването проф. Маюко Кадоно (Mayuko Kadono) в доклада си, изнесен на конгреса на Световната федерация на общностите на изследователите на съня и медицината на съня, проведен наскоро в Австралия.(а)