Страхът от грешки – всекидневен проблем
здраве.bg
... е присъща на отличниците, които вече са изградили безупречната си репутация още в началната степен на образованието си. Те ще предпочетат да изпълнят 20 стандартни задачи, отколкото вместо това да решат една с повишена трудност.
Страхът от грешки блокира творческите способности и на по-късна възраст - човек започва да използва само познатите схеми и “проверените маршрути”.
2-а ситуация - страхът да не се сгреши е резултат от занижената самооценка.
Такъв човек не се стреми към нищо и не прави нищо, за да не задълбочи чрез грешките недоверието в собствените си сили. И затова не е възможно той да бъде убеден в противоположното.
Колкото по-ниска е самооценката, толкова по-тежка е ситуацията - да не си прав, да бъдеш неудачник, обект на присмех, най-лош от всички.
Често причина за ниската самооценка са не само миналите неуспехи, но и недостатъчните, твърде схематични знания за самия себе си. Ако човек успее да се опознае по-добре, напълно реално е този страха от провала да намалее и дори да изчезне.
В крайна сметка всеки е такъв, какъвто е. Това не е повод за безпокойство.
Всеки от нас ще се почувства по-добре, ако знае, че:
• често грешката не е нищо повече от субективно възприятие на едни или други решения и затова поговорката, че “умният човек се учи от чуждите грешки” е приложима само в обучението на някакъв занаят например.
• случва се така, че грешните на пръв поглед решения по-нататък могат да доведат до положителен резултат (практиката е доказала, че това се отнася особено за науката и техниката).
• понякога умението да държим главата си изправена се цени повече от безгрешните решения.
• не е нужно да се притесняваме, че “другите ще ни осъдят” за стореното от нас.
• това не е последната грешка в живота ни, ще има и други!(а)