Спонтанната мозъчна дейност води до странни и неочаквани грешки
12 октомври 2007, здраве.bg
Психолозите, както и занимаващите се със спрот отдавна се интересуват защо например професионалните футболисти или баскетболисти допускат явни грешки, които в никакъв случай не се дължат на липса на умение. Нови изследвания показват, че този тип грешки са свързани с непредсказуеми колебания на електрическата активност на мозъка, пише списание
New Scientist.
Тези колебания не зависят от външен стимул и не са свързани с емоциите на човека.
В новото изследване, проведено от учени от Университета на щата Вашнигтон, доброволците е трябвало да натискат с дясната ръка бутон в отговор на появата на определено изображение върху монитора. Специален уред е определял силата на натискане на бутона и бързината на реакцията.
Учените са уверени, че съществува т.нар. спонтанна мозъчна дейност, която се проявява внезапно и непредсказуемо, но може да играе забележима роля в човешкото поведение.
Още в началото на 90 години на миналия век подобни изменения в активността на мозъка са били регистрирани с помощта на метода на ядрено-магнитния резонанс. Понякога те се наблюдават дори по време на сън или под наркоза.
“Спонтанната мозъчна активност се проявяваше внезапно, независимо от сигналите на мозъка, свързани с реакциите на сигнала и натискането на бутона”, съобщава Доктор Майкъл Фокс (Michael Fox), ръководител на новото изследване.
Засега остава неизвестно дали тази спонтанна мозъчна дейност се проявява в резултат на необходимостта да се решават за кратко време сложни познавателни задачи или е следствие от дейността на някакви специфични области на мозъка.(а)