Ще бъде ли създаден “еликсир на забравата”?
Учените все още не могат да обяснят химията на паметта, но се надяват скоро да се научат да изтриват части от нея.
Науката е съвсем близо до разработването на метод за изтриване на някои спомени в човешкия мозък.
1 октомври 2007, здраве.bg
Изтриването на неприятните и нежелани спомени може още в не толкова далечно бъдеще да се превърне в обикновена медицинска процедура, твърдят физиолози.
В последно време много научни лаборатории в САЩ, Русия, Франция, Израел и други държави вече провеждат експерименти за блокиране на отделни спомени.
Засега изследванията се провеждат само с лабораторни животни, но напълно вероятно е в скоро време новата методика да се приложи и на човек.
Въпросът за това дали и как може да се управлява паметта е занимавал учените още през Античността и Средновековието.
Древните философи са давали указания какво трябва да се помни и какво да се забрави, но не са имали възможност да препоръчат как да става това.
Една от най-добрите илюстрации, макар и в художествената литература, е Шерлок Холмс, който с учудване разбрал от д-р Уотсън, че Земята се върти около Слънцето и веднага след това по свое желание е изтрил този факт от паметта си.
Днес ние също умеем да управляваме паметта си в някаква степен. Четейки определен текст, ние взимаме решение “този абзац да се забрави”, а “този факт да се запомни”. Засега науката не може да отговори на въпроси как именно работи системата “запомняне - забравяне”.
Нашият мозък остава за нея “черна кутия” или поне тъмно сива. Ние четем, пишем, слушаме и говорим, но какво и как именно се случва с информацията в мозъка все още не е известно.
Как милиардите неврони успяват да запомнят мелодията от последния филм, номера на банковата сметка или вкуса на виното...
Защо запомняме първата целувка, а забравяме 156-тата...
Механизмите на паметта, мисленето, преработването на информацията са тема на много научни разработки и публикации.
Неврофизиолозите с всяка година откриват все повече нови връзки между света на нашата психика и света на клетките, мембраните и химическите вещества.
Вероятно възможността да се изтриват спомените по химически път е едно от близките постижения на медицината.(а)
по материали от
Psychology...