Как да се предпазим от вредите при резките промени във времето
здраве.bg
Много хора страдат от рязката промяна във времето. Промените в атмосферното налягане, температурата, влажността на въздуха, магнитните бури и засилената слънчева активност влияят на човешкия организъм. Особено ако той има някакви проблеми. Резките, аритмични колебания на времето се отразяват веднага, като атакуват първо най-слабите му места.
Тялото като “часовник”
Още през 60-те години на миналия век специалистите обърнаха особено внимание върху биологичния часовник и стигнаха до извода, че човешкият организъм е изтъкан от биоритми - сърцето, белите дробове, черният дроб, стомахът, главният мозък, всяка клетка имат свои собствени денонощни, седмични и годишни колебания.
Ритъмът е необходимо условие за нашия живот, защото той ни помага да се приспособим към променящите се условия на околния свят. Периодите на подем се редуват с моменти на спад и обратното. Учените определят този период като десинхроноза.
Здравият човек като правило не усеща подобни промени. Но при останалите особено в сезона на т.нар. неустойчиво равновесие (есен и пролет) организмът реагира чувствително на всяко неблагоприятно въздействие. Най-малкият повод (прекарана на крака инфекция, стрес, преумора) нарушават биоритмите, в основата на които стои нарушаване на производството на мелатонин – хормона, отговарящ за жизнения ритъм и нашето адаптиране.
Още по-зле се чувстват астматиците и хипертониците
Десинхронозата е с богата симптоматика: от необяснима слабост, спад в настроението, нарушаване на съня и апетита до изостряне на старите болести и появата на нови.
Най-силно от десинхроноза страдат болните от възпаление на белите дробове, бронхиална астма, сърдечна аритмия, високо кръвно и язва.
С неблагоприятните фактори лекарите свързват и изострянето на различни кожни заболявания, болести на ставите и опорно-двигателния апарат, което е породено от нарушаването в процеса на топлообмен на организма с околната среда.
Особено тежки метеопатични реакции (главоболие, виене...