Най-честите грешки на болния от настинка или грип
Антибиотиците са безсмислени при вирусни заболявания, каквито са и настинките и грипът.
здраве.bg
... полза от антибиотиците те убиват полезните микроби, които защитават организма и така може да се стигне до дисбактериоза.
(
Наистина ли се нуждаете от антибиотик?)
Не сваляйте температурата!
Повишената температура е защитна реакция на организма, който се бори с вирусите. По- радикално настроените лекари не съветват температурата да се сваля, ако тя не е по-висока от 38 градуса (дори при малките деца) и ако те нямат “трескава готовност”.
При повишена температура организмът се обезводнява, затова е полезно да се приемат много течности (минимум 100 мл дневно на кг тегло). По този начин ще помогнете на организма да се възстанови, а и ще изкарате от него вредните токсини.
Не приемайте горещи вани!
При повишена температура са противопоказни всички топли процедури (вани, грейки). Тези средства са подходящи, за да ликвидирате последствията от вече прекараното заболяване.
Не бързайте да се връщате на работа!
Обикновено човекът, който е боледувал, дълго време запазва астеничния синдром, т.е. упадъка на силите. Продуктивната работа няма да ви се отдаде, но пък може да пострадате от “втората вълна” на болестта. Вирусите извеждат от строя клетките-микрофаги, а това става причина за други инфекции.
Какви ваксини ще ни предпазят от грипа?
Ваксинирането срещу грип е признато за най-ефективния начин да се намали вероятността от заболяване.
Всяка пролет Световната здравна организация определя грипните щамове, които се очаква да бъдат най-масови. Затова по-добре не използвайте миналогодишни ваксини, които са били разработени за други щамове не
грипа.
Задължително ли е всяка година да се ваксинираме срещу грип?
Ако през настъпващата година циркулират щамовете, към които вече сте имунизирани преди една година, можете да пропуснете новата ваксина. Имунизацията е препоръчителна най-вече...