7 мита за депресията и нейното лечение
здраве.bg
Въпреки значителния напредък на медицината в изследването на различните психични заболявания, за
депресията все още се знае недостатъчно. Поради това много от представите за нея са изопачени, а много от твърденията, които битуват сред хората, не са нищо повече от това, което на обикновен език наричаме митове.
1 мит: Депресията не е заболяване и не трябва да се лекува.
Съществува разпространеното мнение, че
депресията не е болест, а просто е състояние или дори каприз, когато човек дава воля на своето лошо настроение.
Това не е вярно. Депресията е сериозно заболяване, при което, макар и в редки случаи, е възможен и летален изход. С леката форма на депресия човек може да се справи и сам, но в тежките случаи, когато тя продължава с години, засилва се и прераства в нещо още по-тежко (напр. маниакално-депресивната психоза) е задължителна лекарската помощ.
Човекът в депресия не е в състояние да оцени своето състояние. Приятелите и роднините не могат да му помогнат и затова той трябва да бъде лекуван от специалист.
2 мит: Ако страдаш от депресия, значи мястото ти е в психиатрията.
Депресията, както и всички останали психични заболявания дълго са смятани за позорни и срамни. Понякога това мнение все още битува сред хората, макар и в далеч по-малка степен.
Първо,
депресията не е позорно заболяване и за нея не може да бъде винен страдащия. Второ, хоспитализирането става в специални центрове, които приличат повече на санаториуми и трето - на отчет в психодиспансер се водят само тези, които имат неколкократни опити за самоубийство.
3 мит: Депресията е завинаги.
Съвсеме не е задължително. При адекватно лечение на депресивен епизод, заболяването може да изчезне завинаги.
4 мит: Антидепресантите са опасни за здравето.
Това не е мит. Всеки специалист би потвърдил, че едва ли има лекарство без странични действия. Дори при съвременните препарати, предназначени за борба с депресията, могат да се наблюдават такива. Неслучайно...