Установиха механизма на наркотичното действие на морфина
Ефектът от морфина продължава дълго време, дори когато в организма вече няма и следа от него.
5 юни 2007, здраве.bg
Наркоманията е резултат от нарушаване на процесите на обучение и запомняне. Това ново обяснение за наркотичното действие на морфина бе издигнато от Джули Кауер, професор по молекулярна фармакология, физиология и биотехнология в университета “Браун” в САЩ.
Резултатите от нейното изследване на молекулярно ниво са публикувани в новия брой на списание
Nature.
Морфинът дори при еднократно въздействие блокира способността за засилване на връзките в синапсите. Този резултат може да обясни възникването на наркотичната зависимост.
Професор Кауер смята, че морфинът блокира именно механизма, който е отговорен за формирането на запомнянето. В този процес критично важна е т.н. продължителна потенциация, която лежи в основата на образуване на следата на паметта.
При продължителна потенциация на синапсите връзките между невроните стават по-здрави. Въздействието на наркотика (достатъчна е и една доза, предупреждава Кауер) разрушава тази връзка, при това ефектът продължава дълго време, дори когато в организма вече няма и следа от морфина.
Този ефект е регистриран в малкия отдел на мозъка, отговарящ за мозъчната система на възнаграждението. Тя представлява сложна мрежа от неврони, предизвикващи чувството на удоволствие например след ядене, секс и др., т.е. форми на активност, необходими за оцеляването и продължаването на рода.(а)