Лекарите са все по-зависими от фармацевтичните компании
Анонимно допитване в САЩ потвърждава негативната тенденция за приемане на “подаръци”.
3 май 2007, здраве.bg
Резултатите от анонимна анкета с участието на 1662 американски лекари показват, че 9/10 от тях получават възнаграждение от фармацевтичните компании, съобщава авторитетното издание
New England Journal of Medicine.
Най-разпространените форми на възнаграждение са заплащане на посещенията в ресторант за сметка на компаниите или безплатно предоставяне на образци от лекарствени препарати.
94% от анкетираните лекари заявяват, че взимат с удоволствие всички “подаръци”.
Още през 2002 г. Асоциацията на производителите на лекарства в САЩ разработи система от правила, според която еднократното възнаграждение на лекарите не трябва да превишава 100 долара, а освен това не се допускат никакви бонуси, които нямат отношение към медицинската практика.
Членовете на Асоциацията смятат също, че възнаграждението на специалистите за четенето на лекции за определен лекарствен препарат трябва също да бъде забранено, тъй като по този начин се заблуждава обществеността и като последствие се стига до нарушаване на общоприетите стандарти на лечение.
Проблемът е актуален в редица страни, допълват още авторите на анкетата, като подчертават, че много от “похватите”, използвани от производителите на лекарства, преминават не само приетите официални правила, но и етичните и морални норми на професията.(а)