Анемията: болестта, която често пренебрегваме като хремата
Възможните сериозни последствия изискват и сериозно отношение.
здраве.bg
И да лекуваме анемията, и да не я лекуваме – тя ще мине. Това е широко разпространено мнение, което обаче е съвсем погрешно.
Думата анемия всъщност означава “без кръв”. Тя не бива да се разбира буквално, т.е. че не ни достига кръв - просто е намалено количеството еритроцити и съдържанието на хемоглобин в нея.
При анемия се наблюдава кислородно гладуване на органите и тъканите и в резултат на това се развива дистрофия. Ако хемоглобинът е намален в кръвта два пъти (до 70-80 г/л), започва дистрофия на сърдечния мускул. Поради кислородния глад в организма се натрупват недоокислени продукти на обмяната на веществата – например млечна киселина.
Какви са причините за анемията
Най-общо те са няколко - от силната загуба на кръв (в следствие на внезапно кръвотечение) до недостиг на определени елементи в кръвта (в следствие на нарушение в кръвообразуването) като недостиг на желязо например (а именно желязото е необходимо за изграждане на хемоглобина на еритроцитите).
Анемията може да възникне и поради разрушаване на кръвта. Този процес може да се дължи на наследственост (например еритроцитите в кръвта са с неправилна форма). Заболяването може да възникне и поради повишеното разрушаване на еритроцитите или недостиг на витамин В12.
В зависимост от причините се диагностицират различни видове анемия, а те са повече от 50. Във всички случаи тя може да има тежки и дори фатални последствия за организма. Затова задължително трябва да бъде консултирана, наблюдавана и лекувана от специалист.(а)