Ако сте решили сами да си “предпишете” витамини
Специалистите препоръчват през пролетта витамините да се приемат около седмица.
Хипервитаминозата в някои отношения е дори по-опасна от недостига им.
здраве.bg
60 до 80% от хората по статистика страдат от недостиг на витамин С и се нуждаят от витамини от група В и фолиева киселина.
Редица изследвания обаче показват, че самостоятелното избиране на витамини може сериозно да навреди на здравето. Най-потърпевши обикновено се оказват възрастните хора и децата. Първите се опитват да укрепят своето здраве без лекарска консултация, а родителите не жалят средства за различни комплекси от витамини и минерали.
Учените подчертават, че се увеличават случаите на констатиране на камъни в бъбреците не само при възрастни пациенти, но и при млади хора и деца, а също така при болни, които редовно приемат витамини. Много от витаминните комплекси са в състояние да предизвикат образуване на камъни от солите на пикочната киселина, които се отлагат в ставите.
Разбира се, това не означава в никакъв случай, че трябва да се отказваме от допълнителен източник на витамини - те стимулират обменните процеси и активизират защитните сили на организма, но подходът към тях трябва да бъде сериозен, както при приемането на лекарства.
При опасност от размножаването на вредни микроорганизми в организма солите на урината обгръщат микробите или гъбичките и кристализирайки, те унищожават вредните вещества. Остава те да бъдат отстранени от организма. Този процес се нарича “осоляване”. Поливитамините рязко ускоряват този естествен процес. Те са толкова активни, че са в състояние да “осолят” не само неприятеля, но и собствените си клетки, които не могат да бъдат изведени навън. Така в бъбреците се образува център на кристализация и камъкът започва да расте.
Специалистите препоръчват витамините да се приемат около седмица. След това в продължение на 2-3 дни да се увеличи водното натоварване - 2 литра вода допълнително към всекидневната норма, заедно с приемане на диуретични билки, а една седмица да се направи пълна пауза. Цикълът може да се повтори последователно 3-4 пъти.(а)