Да постим или не!?
Няколко “за” и “против” църковната традиция от гледна точка на науката.
dieti.info
четете още в dieti.info
... храна подготвя стомаха към периода на лятното приемане на растителна храна. Научно е доказано, че ако организмът е прочистен, всички витаминозни продукти се усвояват и преработват по-добре.
Великият пост в древността е бил много строг - била е разрешена само употребата на
хляб, зеленчуци и сушени плодове, при това веднъж дневно – само вечер.
Най-строги според традицията са първата и последната седмици. През първите два дни, ако се спазват предписанията, може да се пие само вода. През седмицата, с изключение на събота и неделя, може да се приема храна, приготвена на огън, без обаче в нея да се добавя мазнина.
Специалистите съветват през почивните дни да се приема храна с добавена мазнина (това е позволено от църковните канони) 3-4 пъти дневно. Два пъти през седмицата се разрешава и употребата на
риба.
През Страстната седмица в петък и събота според канона трябва да се откажем напълно от храната. Това е опасно за стомашно-чревния тракт и цялата обмяна на веществата, които се подлагат на истински стрес.
Съчетаването на нискокалорична диета и физически натоварвания помага за отвличане на мисълта от сладкото, за зареждане с бодрост и за трениране на мускулите.
Отговяването е завършек на Великия пост. Традиционно то се приема като време на неимоверна лакомия. Чревоугодничеството след продължителен период на въздържание от тежка храна не води до положителен резултат, тъй като организмът е пренастроил обмяната на веществата и работата на стомаха и червата.
Ако започвате да постите, не бъдете прекалено строги към себе си и употребявайте по-разнообразна храна. Пости не трябва да спазват децата, болните от гастрит, холецистит, панкреатит,
диабет, пациентите след операция, бременните и кърмещите, хората, пътуващи на големи разстояния.(а)