Безсънието е предвестник на хипертонията
Вредно обаче е и да спите повече от необходимото, сочи публикация.
5 февруари 2007, здраве.bg
Продължителността на времето, прекарано в сън, се асоциира с нивото на артериалното кръвно налягане, показват данните от поредица научни изследвания, публикувани в престижното медицинско списание Hypertension. Дори при здравите хора, които не си доспиват, се забелязва тенденцията за повишаване на кръвното налягане.
Артериалната хипертония е пряк път към сърдечните пристъпи, инсулта и други опасни за живота състояния, напомнят авторите, като допълват, че и твърде голямата продължителност на съня води до проблеми в имунната система, диабет и затлъстяване.
Повечето възрастни се нуждаят от 7-8 часа сън, но има случаи, в които нормата варира между 5 и 10 часа. Според данните на Националния център по изучаване на разстройствата на съня в САЩ от нарушения в съня страдат около една трета от хората, като при 60% от тях проблемите са с хроничен характер.
За да се избегнат негативните последствия специалистите препоръчват да не се употребяват кафе, алкохол и шоколад преди лягане, през нощта да се пият по-малко течности и да не се пуши преди сън, тъй като никотинът нарушава заспиването , а затруднява и събуждането.
Учените смятат топлата вана или душ преди лягане за “най-доброто сънотворно средство”.(а)