Как да определим, че e време за почивка
16 януари 2007, здраве.bg
Признаците за сънливост за известни на всички: човек започва да се прозява или се отпуска. Съществуват и други признаци, на които обаче обръщат внимание само специалистите - например треперенето на веждите.
Но хората са различни и организмът заспива в зависимост именно от индивидуалните особености.
Сътрудници от Медицинското училище към Вашингтонския университет в Сент Луис (
Washington University in St.
Louis) са провели експерименти, по време на които са установили, че колкото по-дълго човек стои без сън, толкова повече в организма се увеличава съдържанието на фермента амилаза, който разгражда белтъците.
Този фермент се съдържа в слюнката на човека. Анализът показва, че при участниците в експеримента, които доброволно са се съгласили да не спят, концентрацията на амилаза се увеличава в зависимост от продължителността на безсънието.
Все още не е изяснено по какъв начин този фермент влияе на процеса на регулиране на съня, но се предполага, че това е във връзка с неговата роля и при наличието на стрес.
Авторите на изследването смятат, че освен амилазата, най-вероятно има и други биомаркери, които са показатели за недостига на сън. Те възнамеряват да продължат своята работа именно в тази посока, като крайната им цел е да направят възможно създаването на медикамент, който да помага на хората, страдащи от безсъние или недостиг на сън, посочва статията в новия брой на
Journal of the American Medical Association.(а)