Затлъстяването е вид дисбактериоза
Микрофлората в стомаха и червата влияе върху увеличаването на теглото.
8 януари 2007, здраве.bg
Това показват резултатите от изследване на учени от Университета на Вашингтон под ръководството на д-р Джефри Гордън, публикувани в
International Journal of Obesity. В частност това се отнася до бактериите от вида Bacteriodetes и Firmicutes.
Все още не е напълно изяснено дали тези микроорганизми стимулират загубата на телесна маса или намаляването на теглото стимулира ръста на тези микроби, но фактът е несъмнен: количеството на тези бактерии в организма зависи от теглото.
Опитите, проведени с животни, показват, че тези бактерии оказват влияние върху ефективността на усвояване на храната, а предаването им от дебели животни на слаби може да способства за повишаване на теглото, т.е. за превръщане на слабите в дебели.
Резултатите от изследванията са показали, че мишките, предразположени към затлъстяване, имат с 50% по-малко Bacteroidetes и съответно повече Firmicutes. Подобни изменения в микрофлората са открити и при хора, страдащи от затлъстяване. В процеса на отслабване независимо от диетата се променят взаимоотношенията между микроорганизмите: Bacteriodetes се увеличават, а количеството на Firmicutes намалява.
Учените смятат, че новото изследване ще позволи да се създаде нов революционен метод за лечение на затлъстяването с помощта на въздействие върху микрофлората на стомашно-чревния тракт.(а)