Миризмата на страх подобрява умствените способности
Тя прави човек по-предпазлив, сочи изследване.
8 януари 2007, здраве.bg
Химическите вещества, отделящи се в момента, когато човек изпитва страх, служат за сигнал за другите хора и подобряват умствените им способности, твърдят учени от
Rice University в Хюстън (САЩ), цитирани от оксфордското издание
Chemical Senses. Отдавна е известно, че животните са способни да възприемат химическите сигнали, изпращани от техните събратя. При този процес химичните вещества влияят върху поведението и работата на ендокринната и имунната система на организмите.
Американските психолози са решили да установят дали същият феномен съществува и при хората. За тази цел те са събирали образци от пот на доброволци, когато са гледали филми на ужасите (образците от пот не са се различавали по интензивност или неприятна миризма), а след това всеки участник е поставял парченце марля, напоено с тази пот на своя нос, когато е изпълнявал определен интелектуален тест.
Участниците в експеримента, които са вдишвали “миризмата на страх” са успели в последствие да дадат 85% правилни отговори, значително повече от тези, дишали неутрална миризма.
Когато въпросите от теста са били свързани с нещо страшно (оръжие и т.н.) доброволците от първата група са отговаряли по-бавно, отколкото участниците във втората.
Авторите на изследването смятат, че “миризмата на страх” заставя човека най-малкото да се държи по-внимателно.(а)