Зависимостта от лекарствата е опасност от много посоки
Пристрастяването към лекарства почти винаги има психична, а не физиологична, основа.
здраве.bg
Приемането на много лекарства е своеобразен навик за много хора. Но това “увлечение” води понякога до т.нар. лекарствена зависимост. В много случаи организмът може да се справи и без лекарства.
На практика физическо привикване към лекарства настъпва много рядко. По-скоро това е психологически фактор и затова при възникването на лекарствена зависимост се препоръчва да се потърси консултация с психолог.
Съвсем различен проблем е пренасищането на организма с лекарства. Някои от веществата, влизащи в техния състав, не се извеждат от организма и се натрупват в него, като могат да предизвикат интоксикация.
Ето един класически пример. Хората често приемат
валериана без да имат представа за механизма на действието й. А във валерианата се съдържат алколоиди, които забавят преминаването на нервните импулси, в това число и на тези в сърдечния мускул. След 2-3 седмици тези вещества се натрупват в тъканите и изведнъж могат да се появят проблеми със сърцето, особено ако пулсът е нисък.
През годините в аптеките се появи концентриран
витамин D и на майките понякога се препоръчва да го дават на малките деца, за да ги предпази от рахит. Вместо една капка обаче, те им дават по 2, 3, дори 5 капки, а това е изключително опасно и дори животозастрашаващо.
Настинката е друг подходящ пример. Както се казва често, тя преминава за 1 седмица със и без лечение. На разговорен език тя може да бъде наречена “обикновено заболяване”. А обикновените заболявания трябва да се лекуват най-вече с “обикновени” средства като чайове и компреси. Но под влияние на различни фактори и най-вече на рекламата хората често купуват силнодействащи средства, които може и да помогнат, но може и да предизвикат атрофия на лигавицата и загуба на обонянието.
Много често човек си купува от аптеката мехлем, с който да се избави от
пъпките. Но в действителност проблемите с кожата са следствие от вътрешни заболявания на организма (храносмилане, имунна система). Затова колкото и дълбоко...