Какво показва Националната здравна карта...
По някои показатели сме вече в ЕС, по други - в Третия свят.
18 декември 2006, econ.bg
четете още в econ.bg
Основните проблеми на българското здравеопазване са неравномерното разпределение на личните лекари, рязко намаляващият брой на медицинските сестри и лекари, които специализират непривлекателни специалности.
Ситуацията в българското здравеопазване в края на годината е доста тежка и може би ще се наложат радикални мерки. Това каза министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски при представянето на Националната здравна карта, която ще определи нуждите на регионите от болници, болнични легла и специалисти и от болнична помощ като цяло.
Според министъра вместо да се работи по националната здравна стратегия и карта, вниманието на всички ангажирани с проблемите на здравеопазването се отклонява от второстепенни неща и лични амбиции.
Министърът посочи като пример поредния отказ на Българския лекарски съюз да подпише Националния рамков договор и заяви, че през 2007 г. българските граждани ще получат всички необходими медицински услуги със средства на НЗОК и Министерството на здравеопазването, но БЛС няма да участва в регулацията и контрола на тези средства. Радослав Гайдарски беше категоричен, че няма да допусне през следващите години да се случват подобни недоразумения.
Всъщност, Националната здравна стратегия е готова от 6 месеца, допълни Гайдарски, предаде БГНЕС. Тя е изготвена от работна група по заповед на министър-председателя и се предвижда да бъде разгледана на заседанието на кабинета в четвъртък. На базата на изработената здравна Национална стратегия е изработена Националната здравна карта, която според министър Гайдарски все още не е окончателно завършена, а е един опит за изработване на визия за работата на българското здравеопазване в условията на шестте планови района в рамките на ЕС.
Националната здравна карта трябва да определи нуждите на регионите от болници, болнични легла и специалисти и от болнична помощ като цяло. Според министъра основните проблеми на българското здравеопазване са неравномерното разпределение на личните лекари, рязко намаляващият...