Болките в сърцето
здраве.bg
... на причините за това състояние и ще назначат профилактично лечение.
Неритмично биене
Ударите са в различни промеждутъци от време. Най-често това е пристъп на аритмия.
Как да се провери това? Незабавно потърсете кардиолог, който ще определи причината и ще назначи необходимото лечение.
Специалистите ни съветват след 30 годишна възраст поне веднъж седмично да си измерваме кръвното и веднъж годишно да правим ЕКГ. Тези елементарни мерки помагат да се открие евентуалното заболяване на сърдечно-съдовата система в ранен стадий и навреме да се започне лечението.
Спешна помощ при аритмия:
1. Поставете човека да легне и му осигурете приток на въздух.
2. Ако човекът е в съзнание, предложете му да вдиша дълбоко въздух и силно да се напъне. Понякога това прекъсва пристъпа на аритмия.
3. Ако човекът е в безсъзнание, направете масаж на сънната артерия, но не повече от 1-2 секунди. Това не трябва да се прави при хора в напреднала възраст, защото при тях има атеросклероза на сънната артерия и може да се предизвикат нарушения.
4. При признаци на нарушено кръвообращение (посинели устни, бледност), можете да опитате да прекъснете тахикардията със силен удар в средата на гръдната клетка. Този начин е оправдан само в случай на опасност за живота.
Спешна помощ при стенокардия:
1. Поставете човека да легне и му осигурете приток на въздух.
2. Поставете под езика му таблетка нитроглицерин
3. При липса на ефект давайте по 1 таблетка на всеки 3-5 минути.
4. Ако болката не минава след приемането на 4-5 таблетки, дайте обезболяващо средство и извикайте бърза помощ - това може да е началото на инфаркт на миокарда.(а)