6 начина, по които човек най-често оправдава своето бездействие
Не мога, защото не искам, най-често е откровеният отговор.
здраве.bg
Човекът е единственият биологически вид на Земята, който успешно може да се самозалъгва. Съществуват такива цели, за които предварително се знае, че са недостижими. Но в много от случаите “това надостижимо” се сблъсква със собствената вяра за непреодолимостта на предстоящите препятствия, т.е. налице е вътрешен конфликт. Затова е много важно самооправданията да не пречат на реализирането на целите.
1. Самооправдание: ”Нямам време”.
Вие си казвате: Иска ми се накрая да науча добре английски и да се чувствам добре сред англоговорящи, но нямам време.
Позволете да се усъмним: не е виновно времето, а неправилното подреждане на вашите приоритети. Ако всяка вечер, вместо да гледате любимия си сериал, вие четете или превеждате, то след месец ще постигнете забележими успехи.
А защо не... преразгледате дневното си разписание и цели? Имате ли 15 минути свободно време през деня, което да посветите на едно упражнение?
2. Самооправдание: “Нямам пари за това”.
Вие си казвате: Мечтая да се занимавам с конна езда, но нямам средства.
Позволете да се усъмним: Ако имате пари за храна, козметика и дрехи, това означава, че е налице някаква степен на финансова свобода. Отново всичко опира до приоритети. А и занимания по конна езда не означава, че трябва да си купите кон и да се грижите за него.
А защо не... пресметнете колко пари не ви стигат и помислите как да си ги изработите?
3. Самооправдание: “Аз съм грозен/грозна”.
Вие си казвате: На кого може да е интересен такъв грозен човек?
Позволете да се усъмним: Няма хора, които напълно да са доволни от своята външност. Погрешната представа за външността води до редица последствия като скованост, затвореност и самовглъбеност, които отдалечават и дори плашат събеседниците.
А защо не... се съсредоточите върху привлекателните страни на своята външност и върху своите цели? Красотата днес все по-малко зависи от външните данни и все повече от усилията, които се правят за нейното постигане. Човекът е ценен...