И сауната си има свои правила
В различните си разновидности тя е полезна за всеки, стига да се спазват изискванията.
23 октомври 2006, здраве.bg
... сърцето, диабет, тези с повишен холестерол или високо артериално налягане. Влажната сауна е с температура 75-90 грасуса и влажност - 20-35%. В нея влажността са създава, като се обливат с вода горещи камъни. Обикновено към водата се добавят евкалипт, лавандула и др.
Парната сауна (руската баня) изисква знания за определени правила: как да се отваря и затваря вентилацията, кога да се подхвърля вода, как да се използва метличката. Затова в нея обикновено присъства професионалист, който да ни напътства. Тази баня е подходяща за хората, страдащи от хипертония и болести на сърдечно-съдовата система.
Турската баня е произлязла от римските терми. Тя е подходяща за всички, които не са в състояние до издържат температура от 100-120 градуса. Пейките в турската баня са обикновено мраморни, а стените са с плочки. Тази баня е подходяща за инхалация на горните дихателни пътища и за почистването на кожата в дълбочина.
В модерната напоследък инфрачервена сауна нагряването на тялото става за сметка на инфрачервеното излъчване, което преминава през въздуха без да го нагрява и прониква в човешкото тяло на дълбочина няколко сантиметра. Тялото активно се поти при щадяща температура от 40-55 градуса и затова в тази сауна може да се пребивава по 20-30 минути дневно.(а)