Музикалният слух е физиологично явление
9 октомври 2006, здраве.bg
Наличието или липсата на музикален слух у човека се определя не толкова от функционалните, колкото от физиологическите особености на мозъка, твърдят учени от университета в Монреал (
Université de Montréal ) под ръководството на Криста Хайд (Krista Hyde) и от университета в Нюкасъл (
Newcastle University) под ръководството на Андрю Блеймир (Andrew Blamire), съобщи
BBC.
Наличието на музикални способности обикновено се проверява с помощта на определен комплект от задачи и полученият извод за “пригодност” в тази сфера се съпоставя с резултатите от сканиране на мозъка с ядрено-магнитен резонанс.
Изследователите са установили, че долната фронтална извивка на дясното полукълбо на главния мозък при хората с музикален слух и с липса на такъв е устроена по различен начин. При хората без слух в тази област се съдържа по-малко бяло вещество, отколкото при тези, които добре възприемат и възпроизвеждат мелодиите. Това означава, че бялото вещество отговаря за предаването на информацията и неговият недостиг е сериозно препятствие за разбирането на музиката, правят извод учените.
Те смятат, че това изследване е интересно не само по отношение на активността на мозъка при слушането на музика, а и с откриването на съответните анатомични различия. Специалистите поясняват, че когато хората без музикален слух се опитват да пеят, по време на магнитно- резонансното сканиране в тяхното бяло вещество не се наблюдават почти никакви изменения, докато в мозъка на справящите се добре с музиката и пеенето, има такива.