Откъде започват нашите мисли и чувства?
Учени установиха кои са първите неврони, участвали в кората на главния мозък.
5 септември 2006, здраве.bg
Изследователи от Йелското медицинско училище (
Yale University School
of Medicine) и университета Оксфорд (
University of Oxford) съобщиха, че са открили първите неврони, които са участвали в развитието на кората на главния мозък. Данните от изследването, публикувани в списание Neuroscience, показват, че първите неврони или “предшествениците”, както ги наричат учените, се появяват в зародиша на 31 ден след оплождането, т.е. много по-рано, отколкото се смяташе досега и дълго преди формирането на ръцете, краката и очите.
Специалистите твърдят, че тези неврони предшестват развитието на всички останали видове клетки на кората на главния мозък, която е отговорна за човешкото познание, играейки съществена роля във възприятието, паметта, мислителния процес, владеенето на език, умствените способности като цяло, интелекта и съзнанието.
Кората се състои от 20 милиарда неврони, което съставя 40% от теглото на нашия мозък.
Авторите предполагат, че невроните-предшественици са предходни образувания, способстващи за развитието на определени области на кората на главния мозък, отговарящи за познавателните функции.
Следваща цел в изследванията на екипа е определянето на произхода на нервната стволова клетка, нейния генотип и ролята й в процеса на развитието.
Точното определяне на ранното развитие на кората на главния мозък може да помогне в разбирането, а по-късно и в лечението на много заболявания, свързани с развитието на по-висока функция на мозъка от типа на аутизъм, шизофрения, детска епилепсия, дислексия, т.е. във всичко свързано със забавянето в умственото развитие.
По този начин ще може да се обясни как се е развил човешкият мозък за разлика от мозъка на другите видове, населяващи нашата планета.