Циститът: все по-чест проблем за жените
Спазването на някои прости правила може да предотврати възпалението.
здраве.bg
Диагностицирането на цистита не представлява особена трудност за лекарите, тъй като специфичните симптоми са отдавна ясни: повишаване на бактериите в урината, а признаците за възпаления при биопсия и цистоскопия не оставят никакви съмнения.
Не по-малко важно е извършването на гинекологичен преглед на жените за откриване на полови инфекции и определяне на микрофлората на влагалището.
За лечението на хроничен и остър цистит се прилага медикаментозно и физиотерапевтично лечение, в това число лазеротерапия. При диагностициране на предадена по полов път инфекция се назначават препарати, действащи и върху нея. Обикновено антибактериалната, противовъзпалителната и спазмоаналгетичната терапия продължават около 2 седмици, след което специалистът назначава уросептични препарати.
Съществуват и прости правила, при чието спазване може да се избегне възпаление и усложнение при цистит. Те ще помогнат на всяка жена, която има предразположеност към тази болест:
1. Избягвайте прекомерното охлаждане. Не сядайте върху земята или на бордюра на тротоара, не носете къси поли през пролетта и зимата.
2. Спазвайте определени правила при хранене - всичко лютиво, кисело, солено, мариновано и с много подправки трябва да се консумира в умерени количества, като се приема много вода.
3. Пийте не по-малко от 1.5 л. течности на ден, но не само чай, кафе или бира, а минерална вода и натурални сокове.
4. Заловете се с укрепване на имунитета си. Трябва да се излекуват хроничните възпалителни заболявания (ангини, хроничен тонзилит, кариеси).
5. Коригирайте диетата си за постигане на “редовен стомах”, тъй като това има непосредствено отношение към проблемите с пикочния мехур.
6. При заседнал начин на живот, на всеки час трябва да се правят по 10-15 минути упражнения.
7. По време на месечния цикъл да се използват превръзки, а не тампони.
8. Да се посещава тоалетната на всеки 2 часа дори при липса на желание за уриниране.