Бавното дишане оптимизира кръвното налягане
Не пълна почивка, а упражнения за бавно дишане, са новата препоръка към хипертониците.
3 август 2006, здраве.bg
Учените съветват хората, страдащи от хипертония, в продължение на най-малко 15 минути дневно да правят упражнения за бавно дишане, защото по този начин могат да се научат да въздействат върху високото кръвно налягане. Преди специалистите твърдяха, че пълната почивка е най-ефективното средство за противодействие на
хипертонията.
Наскоро д-р Дейвид Андерсън (David Anderson) от Националния институт за здравеопазването в САЩ (
National Institute of Health) съобщи в един от редовните бюлетини на института, че “забавеното дишане оказва определен модулиращ ефект върху сърдечно-съдовата система, като повишава чувствителността на барорецепторите, отчетливостта на сърдечния ритъм, венозния оток и намалява периферното съпротивление”.
Доктор Андърсън и неговите колеги са изпитали техниката на бавно дишане при пациенти, приемащи 3 и повече антихипертензивни препарати, които са били с ниво на артериално налягане 140-160 / 90-100 мм.
Всекидневните дихателни упражнения в продължение на 15 минути са продължили 8 седмици, като най-значим ефект е бил отбелязан при пациентите с по-високо изходно налягане. В същото време наблюденията са показали, че при пациенти с нормално кръвно налягане, методът не оказва никакво въздействие върху него.
Според препоръките на екипа “липсата на странични ефекти и ефективността позволяват този метод да се използва в клиничната практика”.(а)