Тайните на лука
Яжте не по-малко от 10 кг лук годишно, съветват специалистите.
здраве.bg
... или червата, тъй като фитонцидите, съдържащи се в този зеленчук, могат да я раздразнят.
Ака имате проблеми с черния дроб, опитайте следното: почистете 1 кг лук и го смелете през месомелачка, добавете 2 чаши захар и получената каша варете в тенджера, докато тя не заприлича на мед. Охладете я и приемайте по 1 с.л. преди всяко ядене.
Предлагаме ви и рецептата на любимата лучена сула на Александър Дюма: 5 едри глави лук се нарязват на ситно и се запържват леко с 100 г краве масло, след което се заливат със 7 чаши мляко, получената смес се сварява добре, прецежда се през сито, добавя се сол и накрая супата се застройва с 3 сурови жълтъка, 100 гр настърган кашкавал и половин чаша сметана.
Нека да кажем няколко думи и за праза. Негова родина са източните области на Средиземноморието и като зеленчук и подправка той е бил известен още на древните гърци, римляни и египтяни.
В праза има повече белтъчини, отколкото в лука. В състава на неговите етерични масла влиза сярата. В него има още захар, калций, фосфор, желязо, калий, натрий, магнезий, каротин, витамини В1, В2, РР и С.
Празът регулира дейността на червата, засилва работата на черния дроб и жлъчката. Той има диуретично действие, притежава способността да прочиства кръвта и често е бил използван при лечението на ревматизъм и подагра.
В храната се използва за приготвянето на супи, салати, сосове или като гарнитура към месни или рибни ястия.(а)