По-високи, по-здрави, по-умни - така сме се променили за последните 100 години
Това обаче почти не се дължи на напредъка в науката и технологиите, смятат учени.
2 август 2006, здраве.bg
... 13% от хората, достигнали 65-годишна възраст през 1900 година, са можели да разчитат, че ще доживеят до 85 години. Днес около половината от 65-годишните знаят, че ще живеят поне толкова. Освен това хората са се променили и във физически план: мъжете са почти с 10 см по-високи от своите предци и с 25 кг по-тежки.
Съвременните хора, които са на средна възраст, са първото поколение, което израсна с ваксини в детска възраст и се лекува с помощта на антибиотици. Учените предполагат, че тези хора ще живеят по-дълго и ще страдат по-малко, отколкото предходните поколения.
Учените твърдят, че продължителността на живот се увеличава и благодарение на медицината, която с напредването си успява да компенсира влошените в много отношения условия на живот.
Специалистите са категорични, че различия сега и преди 100 г. несъмнено има, но все още трябва да се намери отговор на въпроса защо това е така. Междувременно те предупреждават, че е илюзия да се смята, че урбанизацията и напредъка на науката правят живота на човека по-лесен, а съответно и по-дълъг.(а)