Песимизмът се заражда още в детството
Веднъж създадени, възгледите за живота трудно се променят, твърдят финландски учени.
2 август 2006, здраве.bg
Според финландските психолози от Университета в Хелзинки, социално-икономическите условия, при които живее семейството на детето, влияят върху това, дали то ще стане песимист или не.
Отдавна е установено, че социално-икономическият статус може да оказва влияние върху физическото и психическото здраве на човека. Според резултатите от новото изследване, децата, израснали в успели от социална и икономическа гледна точка семейства, се отличават с по-оптимистичните си възгледи за живота.
Условията, при които израства човек, продължават да влияят върху неговия живот дори тогава, когато обстоятелствата се променят.
Ако социалният статус на човек, израснал в бедно семейство, се промени в положителна насока, неговите представи за живота остават по-песимистични, отколкото при хората, израснали в благоприятни условия, твърдят още финландските учени. Дори когато при хората с формиран оптимистичен възглед за живота, нещата се променят в негативна посока, те остават оптимисти.
Психолозите смятат, че при децата, отгледани в семейства на успели в живота родители, се развива чувство за собствена значимост, което ги защитава в различни бъдещи ситуации.
За сметка на това децата от семейства с нисък социално-икономически статус нямат такива качества и дори постигането на успех влияе слабо върху позитивизма в техния мироглед, допълват учените, цитирани от Би Би Си.