Слънцето убива ежегодно 60 хиляди души
Това твърди доклад на Световната здравна организация.
31 юли 2006, здраве.bg
Слънчевото ултравиолетово излъчване всяка година отнема 60 хиляди човешки живота, се казва в отчет на Световната здравна организация (
СЗО), цитиран от
Би Би Си.
Всяка година само от злокачествени меланоми умират 48 хиляди души в света, още 12 хиляди умират от други разновидности на рак на кожата. При 90% от случаите тези онкологични заболявания са предизвикани от ултравиолетовото излъчване на слънцето.
Според представения отчет, слънчевата радиация може да предизвика сериозни изгаряния, по-ранно стареене на кожата, катаракта, херпес и други заболявания.
Слънцето е необходимо на всички нас, но прекомерното излагане на слънчевите лъчи води до смърт. “За щастие болестите, възникващи от въздействието на UV-лъчите, в частност злокачествените меланоми, другите разновиднисти на рака на кожата и катарактата практически на 100% са предотвратими при използването на прости мерки за защита”, заявява Мария Нейра, директор на Департамента на Световната здравна организация по обществено здравеопазване и околна среда.
Световната здравна организация препоръчва да се ограничи времето на пребиваване под преките слънчеви лъчи в часовете по обяд, да се използват шапки, слънцезащитни очила и кремове с фактор на защита (SPF) не по-малко от 15. Специалистите подчертават, че кремът се нанася не за да се увеличава времето за пребиваване на слънце, а за да се защити кожата в тези случаи, когато не може да се избегне слънчевото излъчване.(а)
Още по темите: