Циститът - най-разпространеното сред жените урологично заболяване
здраве.bg
Циститът несъмнено е най-разпространеното сред жените урологическо заболяване и е тясно свързан с половите органи. Може смело да се каже, че той е допирното място на две медицински специалности - урология и гинекология.
Само по себе си възпалението на пикочния мехур е урологичен проблем, а причината, която води до неговото образуване -
нарушение на вагиналната микрофлора - е проблем на гинекологията. Затова и е препоръчително жената с цистит да бъде лекувана от двама лекари - уролог и гинеколог.
Циститът се наблюдава в различни степени почти при половината от жените. За едни той е просто досадна неприятност, а за други почти непрекъснат здравен проблем.
Циститът всъщност е възпаление на лигавицата на пикочния мехур. Има също токсични, алергични и неинфекциозни цистити, които се срещат много рядко.
В повечето случаи циститът се предизвиква от инфекция - стафилококова, стрептококова и т.н. Рядко, но все пак се срещат и цистити, непосредствено свързани с полови инфекции, например микоплазмени. Пикочният канал при жените е къс и широк и затова по него много лесно бактериите могат да достигнат до пикочния мехур.
Циститът практически винаги е свързан с възпаление на влагалището - колпит или нарушение на вагиналната микрофлора.
Традиционно изострянето на цистита се свързва с прекомерното охлаждане. То предизвиква намаляване на резистентността на организма, особено на местния имунен отговор и в резултат на това инфекцията се размножава активно и попада в пикочния мехур, предизвиквайки възпалителна реакция.
Лекарската практика свързва възпалението на пикочния мехур и с особено бурен полов акт, а също с воденето на редовен полов живот.
В редки случаи се среща изостряне на цистита в следствие на менструалния цикъл.
Вземането на навременни мерки за трайното лечение на този здравословен проблем намалява почти изцяло вероятността той да се превърне в хроничен.(а)