Параноята e също толкова честа, колкото депресията
1 юли 2006, здраве.bg
Това са почти сензационните резултати от изследване, проведено от психолози от
King's College в Лондон, предаде Би Би Си. Според данните, мисли, наподобяващи налудничави фантазии за преследване, редовно идват на ум на всеки трети жител на Великобритания, т.е. синдромът на параноята е толкова разпространен колкото и депресията.
Хората, страдащи от параноя, смятат, че тях постоянно ги наблюдават, преследват, искат да им навредят и т.н.
Ето някои други резултати от изследването:
- повече от 40% от хората постоянно се тревожат, че за тях се говори нещо лошо;
- 27% смятат, че заобикалящите искат да ги ядосат;
- 20% смятат, че тях ги следят;
- 10% се страхуват, че някой им замисля отмъщение;
- 5% се тревожат, че хората са се наговорили да им навредят.
В изследването са били анкетирани 1200 души.
Безпокойството по повод отношението на обкръжаващите е неразделна част от човешкия живот, но досега никой не е и предполагал, че параноята е толкова широко разпространена.
Авторите на работата Даниел Фрийман (Daniel Freeman) и Филипа Геърти (Philippa Garety) поясняват, че действително има ситуации, когато трябва да се проявява предпазливост, например когато получаваш пари от банкомат или вървиш по тъмна улица. След терористичния акт в лондонското метро много пътници са станали по-бдителни. Но изследването показва, че хората прекалено много се поддават на своите страхове. Те често се тревожат за това, което никога няма да се случи, вместо да се занимават с нещо полезно и носещо положителни емоции.
На хората, страдащи от натрапничави подозрения, може лесно да се помогне, както чрез психотерапия, така и чрез медикаментозно лечение.