Хората стават по-щастливи с напредването на възрастта
Вътрешните емоции, а не външните обстоятелства правят човек щастлив или нещастен, смятат американски учени.
22 юни 2006, здраве.bg
Прието е да се смята, че с напредването на възрастта, човек става все по-нещастен, но всъщност е обратното, сочат резултатите от интернет допитване, организирано от специалисти от Медицинския колеж към Университета Харвард (
Harvard Medical School ). “На младите им се струва, че по-възрастните са по-нещастни от тях, а пък възрастните смятат, че на младини са били по-щастливи. Нито едното, нито другото е вярно”, заявава ръководителят на изследването Хедър Лейси (Heather Lacey).
В проведената анкета са се включили над 5000 души, като половината от взетите под внимание отговори са били на хора между 21 и 40 години, а другата половина – на такива от 60 до 86 г.
Участниците е трябвало да определят своето ниво на щастие по 10 точкова скала, като 10 е била най-високата възможна оценка. В по-младата група средният показател е бил 6,65, а в групата на възрастните – 7,32. Любопитен факт е, но хората не са успели да определят нивото на щастие в другата възрастова група. Младите са предполагали, че възрастните трябва да се чувстват щастливи на 6,19 т., а възрастните са смятали, че младите трябва да са щастливи на 7,65, като всички са се съгласили с твърдението, че с възрастта удоволствието от живота намалява.
“Смята се, че външните обстоятелства могат да направят човека щастлив или нещастен. Ако се случи нещо хубаво, той ще се радва дълго, а при нещо лошо - дълго ще страда. В действителност щастието зависи от вътрешните емоционални възможности, а те се увеличават с възрастта. Хората се научат да се отнасят по-философски към върховете и паденията и в резултат на това стават по-щастливи. Дори обективни обстоятелства, като например влошаване на здравето, оказва се не влияят върху удовлетворението от живота”, коментира резултатите от изследването Питър Юбъл (Peter Ubel), автор на монографията “Вие сте по-силни, отколкото ви се струва: тайните на жизнерадостните хора”.
“Работата не е в това, че възрастните хора преувеличават своето...